Excimer Lazer
(Refraktif Cerrahi)

Günümüz modern insanı gerek uzak gerekse yakın için gözlük ve kontakt lenslerinden kurtulup daha konforlu bir görme ve yaşam kalitesi arzulamaktadır. Bu konuda kullanılan yöntemlerden biri de korneanın lazer ile yeniden şekillendirilmesidir. Tüm dünyada miyop, hipermetrop ve astigmatın düzeltilmesinde en sık kullanılan yöntem bu olmakla beraber bu cerrahiye uygun olmayan gözlerde göz içerisine lens te yerleştirilebilmektedir.

Kimler Lazer Ameliyatı İçin Uygundur?

1. 18 yaşın üzerinde olmak
2. Göz numarasında artışın durmuş olması
3. Kornea kalınlığının yeterli olması
4. -10.0 D’ ye kadar miyopu olanlar
5. +6.0 D’ye kadar hipermetropisi olanlar
6. 6.0 D’ye kadar astigmatı olanlar
7. Keratokonus, glokom vb. göz rahatsızlığı bulunmayanlar
8. Diyabet, romatizma hastalığı vb. sistemik hastalığı olmayanlar
9. Yapılan analizlerde göz yapısı lazer için uygun bulunanlar


Kliniğimizde Lazer

Kırma kusurlarının düzeltilmesinde çeşitli lazer yöntemlerinin (PRK, No-touch, SMILE vb) mevcut olmasına karşın dünyada en sık kullanılan ve en çok tecrübenin oluştuğu yöntem LASİK ‘tir. Kliniğimizde son derece deneyimli cerrahi ekip tarafından en modern sistemler kullanılarak bıçak (mikrokeratom) kullanılmadan Femto lazer yardımıyla gerçekleştirilir (i-LASİK). Bu cerrahinin en önemli avantajı ‘güvenlik’ ve ‘hassasiyet’tir.

Wavefront Teknolojisi

Halk arasında ‘kartal gözü’ olarak ta adlandırılan bu teknoloji ile kişiye özgü lazer tedavisi yapılmaktadır. Kişide miyop, hipermetrop ve astigma dışında aberasyonların da düzeltilmesi görme kalitesini arttırmaktadır.

Lazer Öncesi

Kontakt lensinizi 3 gün önceden çıkartınız. Öncelikle detaylı göz muayenesi yapılır ve göz numaraları tespit edilir. Daha sonra kornea kalınlığı ve korneanın topografik haritalarını da içeren ayrıntılı analizler yapılır. Retina muayenesinde yırtık, delik vb risk oluşturan faktörler varsa ameliyattan önce bu alanlar argon lazer ile tedavi edilmeli, excimer lazer tedavisi en az 3 hafta ertelenmelidir.

  • Ameliyata Gelirken
  • Makyaj yapmayınız
  • Parfüm kullanmayınız
  • Kan sulandırıcı ilaçları kesiniz
  • Lazer Sırasında

Cerrahi ağrısızdır. Birçok hastamız konforlu bir cerrahi geçirmektedir. Gözler sadece damla ile uyuşturulur, bir gözün cerrahisi birkaç dakika sürer. İki göz için ameliyathanede kalış süresi yaklaşık 15 dakikadır.

Lazer Sonrası

Lazer sonrası evinize geri dönebilirsiniz. 4-5 saat kadar gözünüzde sulanma, batma, ağrı olması doğaldır. Doktorunuzun önerdiği şekilde damlalarınızı kullanın. Gözünüzü ovuşturmayın, su, sabun kaçırmayın. Lazer olduğunuz gün araç kullanmanız önerilmez. İlk kontrolünüz ertesi gündür. Bu kontrolden sonra birçok hastamız iş ve sosyal hayatına geri dönebilmektedir. Göz damlalarını 3-6 ay kadar kullanmanız gerekebilir.

Lazerle İlgili Merak Ettikleriniz

Güvenli midir?
FDA tarafından onaylanmış güvenli bir cerrahidir

Gözüm sıfırlanacak mı?
Hedef gözlüksüz konforlu bir yaşam kazanmaktır. Gözlüklerle görebildiğiniz kadarını gözlüksüz görmeniz amaçlanmaktadır. Lazerden sonra miyoplar %95, hipermetroplar %70 oranında gözlüksüz kalırlar.

Göz numaralarım tekrar artabilir mi?
Lazer, numaralar henüz ilerlerken yapılırsa tekrar gözlük kullanmak durumunda kalınabilir. Bu yüzden numaraların en az 1 yıldır artmıyor olması gereklidir.

Numaram artarsa tekrar ameliyat olabilir miyim?
Gözünüz uygunsa 2. kez olabilirsiniz

Lazer olan ilerde katarakt ameliyatı olabilir mi?
Lazer sonrası katarakt cerrahisi olabilirsiniz

Sohbeti Başlat
Bize Ulaşın