Kortizonlu ilaçlara dikkat!

Baharla birlikte alerjik göz hastalıkları ve kontrolsüz ilaç kullanımına dikkat. Kortizonlu ilaçlar hekim kontrolü olmadan uzun süre kullanıldığında göz tansiyonu ve katarakta yol açıyor.

Bahar geldi, çiçekler açtı. Polene alerjisi olanlar için kabus başladı. Çiçek tozlarından etkilenen organlardan biri de gözler. Alerjik göz nezlesinde polenlerden uzak kalmak şart.

Bu rahatsızlıkla ilgili bazı tavsiyelerde bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kaan Ünlü, „Hastalarımıza gözünü kaşımamasını öneriyoruz. Yine soğuk kompresler faydalı olabilir. Soğuk suyla temiz bir bez yardımıyla 5-10 dakikalık kompresler açıkçası hastamızı rahatlatır“ dedi.

Ancak tedbirlere rağmen tedavi için ilaçlara başvurmak kaçınılmaz olabiliyor. Uzmanlar kortizonlu damlaların hekim kontrolünde kullanılması uyarısında bulunuyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ünlü, „Kortizonlu damlalarda yan etkiler var. Katarakt ve göz tansiyonu gibi… Göz içinde biliyorsunuz normal bir basınç var. Bu basınç artarsa biliyorsunuz, göz içindeki görmeye hassas hücreler kurumaya başlıyor“ diye konuştu.

Göz tansiyonunun yol açtığı hasar görme kaybına kadar gidebiliyor.Bize Ulaşın